Best of Business 2022 winners, finalists

Business is a broad concept containing enormous diversity, but in an area as vibrant and vital as Southwest Florida, any specific category of it—from commercial real estate to catering—is likely to have plenty of competition. And in every aspect of the enterprise, big or small, one company will be the best. We asked our readers to help us identify these honorees, and we’re extremely pleased to present the results of the 10th annual Gulfshore Business Best of Business Poll.

Thousands of readers voted online through SurveyMonkey.com, which required participants to provide their name and email address so that each respondent could only vote on one ballot. For each of the 34 categories, listed alphabetically by type of business, we present the winner and finalists – we thank you, the readers, who shared your views, and our congratulations to all the local businesses listed on the following pages who are the Best -the best businesses in Southwest Florida for 2022

Accounting firm

WINNER

Markham Norton Mosteller Wright & Company PA

FINALISTS

HBK CPA and Consultants

Hissam & Associates Inc.

Commercial bank

WINNER

Sanibel Captiva Community Bank

FINALISTS

Cogent Bank

FineMark National Bank & Trust

A trusted company

WINNER

FineMark National Bank & Trust

FINALISTS

Northern Trust

The Sanibel Captiva Trust Company

Financial consulting firm

WINNER

Advanced Wealth Advisors

FINALISTS

HBKS Wealth Advisors

Southern Oak Wealth Management

Wolf, Metzger & Maurillo Wealth Management Group

Health Insurance Broker

WINNER

Brown & Brown Insurance

FINALISTS

Association of workers

BKS Partners

Commercial insurance

Mediation

WINNER

Iron Ridge Insurance Services

FINALISTS

Brown & Brown Insurance

Insurance services for private clients

Payroll Company

WINNER

Integrity Employee Leasing

FINALISTS

ADP

Paychex

Corporate and business law firm

WINNER

Henderson, Franklin, Starnes & Holt PA

FINALISTS

Hey, Roland

Goldstein, Buckley, Cechman, Rice & Purtz PA

Roetzel & Andress

Intellectual Property Law Firm

WINNER

Henderson, Franklin, Starnes & Holt PA

FINALISTS

Goldstein, Buckley, Cechman, Rice & Purtz PA

Hahn Loeser & Parks LLP

Livingston Law PA

Pavese Law Firm

Roetzel & Andress

Commercial Real Estate Law Firm

WINNER

Henderson, Franklin, Starnes & Holt PA

FINALISTS

Hey, Roland

Pavese Law Firm

Office of Labor Relations

WINNER

The boy Agnew Potanovich Miller

FINALISTS

Hey, Roland

Henderson, Franklin, Starnes & Holt PA

Land use and zoning Law Firm

WINNER

Henderson, Franklin, Starnes & Holt PA

FINALISTS

Hey, Roland

Pavese Law Firm

Litigation Law Firm

WINNER

Goldstein, Buckley, Cechman, Rice & Purtz PA

FINALISTS

Hey, Roland

The boy Agnew Potanovich Miller

Henderson, Franklin, Starnes & Holt PA

Tax Law Office

WINNER

Henderson, Franklin, Starnes & Holt PA

FINALISTS

Goldstein, Buckley, Cechman, Rice & Purtz PA

Roetzel & Andress

Trust and estates Law Firm

WINNER

Barbara M. Pizzolato PA

FINALISTS

Goldstein, Buckley, Cechman, Rice & Purtz PA

Henderson, Franklin, Starnes & Holt PA

Public relations firm

WINNER

Priority Marketing

FINALISTS

CONRIC pr + marketing

Pushing the envelope

Advertising agency

WINNER

Priority Marketing

FINALISTS

LIV Digital Marketing

Pushing the envelope

Commercial Construction

WINNER

De Angelis Diamond

FINALISTS

PBS performers

Stevens Construction

Commercial Architectural firm

WINNER

Studio+

FINALISTS

BSSW Architects

MHK Architecture and Planning

SchenkelShultz Architecture

Engineering company

WINNER

Speed ​​Engineering Services

FINALISTS

Hole Montes

Quattrone & Associates

Commercial interior design firm

WINNER

SchenkelShultz Architecture

FINALISTS

OFDC Commercial Interior

Studio+

Commercial real estate agency (leasing)

WINNER

Fischler Property Co.

FINALISTS

RE/Max Realty Group

SVN Business Partners

Commercial real estate agency (purchase)

WINNER

Fischler Property Co.

FINALISTS

LSI companies

SVN Business Partners

Commercial Electric Artist

WINNER

B&I Contractors

FINALISTS

ACRA Electric

Titan Electrical Services of SWFL

Commercial HVAC Contractor

WINNER

B&I Contractors

FINALISTS

Crowther Roofing and Cooling

Pro-Tec Plumbing and Air

IT services Artist

WINNER

Entech

FINALISTS

CRS Technology Consultants

Naples Network Services

Business hotel

WINNER

Hilton Naples

FINALISTS

Crowne Plaza Fort Myers at the Bell Tower Shops

Luminary Hotel & Co.

Conference / Meeting center

WINNER

Caloosa Sound Convention Center and Amphitheater

FINALISTS

Crowne Plaza Fort Myers at the Bell Tower Shops

Hilton Naples

Office supplies company

WINNER

Marco office supplies

FINALISTS

CopyLady

OFDC Commercial Interior

Vending / Coffee company

WINNER

Stan’s Coffee and Food

FINALISTS

Aromatic coffee service

A story about roasting coffee

Business lunch

WINNER

Shula’s Steak House

FINALISTS

BrickTop’s

Lake Park Diner

The capital grid

Separate dining room

WINNER

Shula’s Steak House

FINALISTS

Angelina Restaurant

The capital grid

Feeder

WINNER

Culinary desires

FINALISTS

Artichoke and company

G3 Kettering

Chain restaurant / bar

WINNER

Fort Myers Brewing Company

FINALISTS

Bar Tulia

Shula’s Steak House

The porch

Leave a Comment