Grocery shopping? How to buy healthy and at the same time save money

DETROIT – At Prince Valley Market on Michigan Avenue in Detroit, the shelves are fully loaded and options abound.

Customers say they pay close attention to how much things cost everywhere.

“Prices are really high,” said Dora Hopkins of Southfield.

Hopkins prioritizes buying healthy foods, but is careful to compare prices.

“It’s good for my health. “Some things are just high, you know, then I’m trying to find something that could be lower,” Hopkins said.

That’s a great approach, said Bethany Thayer, a registered dietitian at Henry Ford Health.

“I hear people say all the time that healthy food is more expensive than unhealthy food, and I don’t buy it for a minute. “I think there are all sorts of ways we can eat healthier and not spend so much money.”

As food prices continue to rise sharply, many families have to make difficult decisions about what to buy. We asked Tire to shop with us to share her tips and tricks for saving money on healthy foods.

Advertising

She said saving starts before you leave home.

“Planning ahead is the number one way to save money at the grocery store, and it’s also one that people don’t do,” Tyrer said. “They’re more likely to do it on the go.”

Tire recommends planning your meals for the week, checking what you already have at home, and then making a shopping list.

“Putting this on a grocery list will not only help you make better purchases in the store, but you won’t buy too much and lose money on food you won’t even eat.”

Two other top tips:

“You’ve heard it before, don’t come to the store hungry. You will start buying things that you did not intend to buy, “said Tyrer. “And number two, try to come alone. When you come with other people, they are more likely to make you buy something else. ”

In the product trail, focus on whole fruits according to already prepared options. Tyrer quickly found an excellent example of potential savings.

Advertising

“This whole watermelon is $ 7.99 against that half of the watermelon, which is $ 8.84 against this (small) container, which is $ 5.02.

With fruits and vegetables, don’t assume that pre-packaged ones are a better deal. Make the bill!

We found that the individual halos are four per dollar – which makes them 25 cents each. The three-pound halo bag was $ 7.99, which sounded like savings, but when we actually counted, there were only 16 halos in it, making them 50 cents each!

This big difference even surprised our expert.

Tire says you can also save by buying non-organic products.

“Many people think they are doing good to their families by buying vegetables that are organic. The reality is from the point of view of nutrition, they are the same, but organic ones cost much more, “Tyrer said.

Tire says onions and potatoes are a cheap way to stretch meals all year round.

“A good way to add a little flavor without using salt in some of your more spicy foods and potatoes is a great source of things like vitamin C and potassium,” Tyrer explained.

Advertising

Moving to the cereal trail, we found that packaged raisin bran was a better deal than the box.

“We found that the cereal bag was 27 ounces for $ 5 versus 25 ounces for six dollars. So save $ 1 and get a little more, ”Tyrer said.

With oatmeal, the bigger ones were better too. A box and a box of ten individual envelopes were almost the same price, but the box had three times as many servings.

For cereals in general, Tire said the healthier version with whole wheat is often at the same price as the less nutritious version. This was true of the pasta and breads we checked.

Cooking oils are usually expensive. Tire said rapeseed oil and olive oil are good sources of monounsaturated fats, but rapeseed is a much cheaper option, especially for roasting or frying.

“In this case, it’s a little over two dollars, for a little over six dollars for olive oil,” Tyrer explained.

When it comes to meat, shopping sales are key. Tire also recommends serving more “meatless dishes” and watching your portions.

Advertising

“You only need about three ounces or the size of the palm of your hand,” Tyrer said.

Frozen fish is another healthy cost-saving option.

“Tilapia is usually a lower priced fish. Again, this is a very lean source of protein, tasty in many different things. “Salmon is usually where people go, and sometimes you can get a really good price for salmon, especially when it’s frozen,” Tyrer said.

If you often throw away fresh products that spoil before you can use them, head to the freezer section.

“Buying it frozen is a good way to save some money, because we can pour whatever we want and then put it back in the freezer for another time,” Tyrer said.

When it comes to healthy drinks, Thayer recommends sticking to tap water and low-fat dairy products.

“One place to save money in the grocery store is not to spend it on drinks. “You can spend a lot of money on the drink path and not get a lot of food in the process,” Tyrer said.

Advertising

Finally, be careful when buying wholesale. People often think that they save money by buying healthy food in bulk, but Tire stressed that you need to do the math and make sure you can actually use this food before it spoils.

Although it takes a little more planning and time to save at the grocery store, Tyrer said, the time is well spent.

“People are starting to make decisions and hopefully make more informed decisions about what they buy.”

Copyright 2022 by WDIV ClickOnDetroit – All rights reserved.

Leave a Comment

Your email address will not be published.